Յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի ձեռք բերել անվտանգ, սննդարար եւ համարժեք սնունդ: Ապահով սնունդը անհրաժեշտ է առողջության խթանման եւ քաղցը վերացնելու համար: Բայց ներկայումս աշխարհի բնակչության գրեթե 1/10-ը դեռ տառապում է աղտոտված սնունդ ուտելուց, իսկ արդյունքում 420,000 մարդ մահանում է: Մի քանի օր առաջ, ովքեր առաջարկեցին, որ երկրները պետք է շարունակեն ուշադրություն դարձնել համաշխարհային սննդի անվտանգության եւ սննդի անվտանգության խնդիրներին, հատկապես սննդի արտադրության, վերամշակման, պատրաստման համար վաճառքից, բոլորը պետք է պատասխանատու լինեն սննդի անվտանգության համար:
Այսօրվա աշխարհում, որտեղ սննդի մատակարարման ցանցը դառնում է ավելի բարդ, սննդի անվտանգության ցանկացած դեպք կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ հանրային առողջության, առեւտրի եւ տնտեսության վրա: Այնուամենայնիվ, մարդիկ հաճախ գիտակցում են սննդի անվտանգության խնդիրները, երբ տեղի է ունենում սննդի թունավորումներ: Անվտանգ սնունդ (պարունակող վնասակար բակտերիաներ, վիրուսներ, մակաբույծներ կամ քիմիական նյութեր) կարող են առաջացնել ավելի քան 200 հիվանդություն, լուծի մինչեւ քաղցկեղ:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը խորհուրդ է տալիս, որ կառավարությունները կենսական նշանակություն ունեն ապահովելու համար, որ բոլորը կարող են ուտել անվտանգ եւ սննդարար սնունդ: Քաղաքականության մշակողները կարող են նպաստել կայուն գյուղատնտեսական եւ սննդի համակարգերի ստեղծմանը եւ նպաստել հանրային առողջության, կենդանիների առողջության եւ գյուղատնտեսական ոլորտի միջսերտ ոլորտային համագործակցությանը: Սննդի անվտանգության մարմինը կարող է կառավարել սննդի անվտանգության պարենային անվտանգության ռիսկերը, ներառյալ արտակարգ իրավիճակների ժամանակ:
Գյուղատնտեսական եւ սննդի արտադրողները պետք է ընդունեն լավ պրակտիկա, իսկ գյուղացիական տնտեսության մեթոդները չպետք է ապահովեն սննդի համապատասխան գլոբալ մատակարարում, այլեւ նվազեցնել ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա: Սննդի արտադրության համակարգի վերափոխման ժամանակ շրջակա միջավայրի փոփոխություններին հարմարվելու համար ֆերմերները պետք է տիրապետեն հնարավոր ռիսկերի լուծման լավագույն միջոցին `գյուղմթերքների անվտանգությունն ապահովելու համար:
Օպերատորները պետք է ապահովեն սննդի անվտանգությունը: Մանրածախ մանրածախից վերամշակվելուց բոլոր հղումները պետք է համապատասխանեն սննդի անվտանգության երաշխիքային համակարգին: Վերամշակման, պահպանման եւ պահպանման լավ միջոցառումները օգնում են պահպանել սննդի սննդային արժեքը, ապահովել սննդի անվտանգությունը եւ նվազեցնել հետբուհական կորուստները:
Սպառողները իրավունք ունեն ընտրելու առողջ սնունդ: Սպառողները ժամանակին տեղեկատվություն են պետք սննդի սննդի եւ հիվանդությունների ռիսկերի վերաբերյալ: Անվտանգ սննդի եւ անառողջ սննդակարգի ընտրությունը կխթանի հիվանդության համաշխարհային բեռը:
Նայելով աշխարհին, սննդի անվտանգության պահպանումը պահանջում է ոչ միայն միջգերատեսչական համագործակցություն երկրներում, այլեւ ակտիվ միջսահմանային համագործակցությանը: Դեպի գործնական խնդիրներ, ինչպիսիք են կլիմայի գլոբալ փոփոխությունը եւ սննդի գլոբալ համաշխարհային անհավասարակշռությունը, բոլորը պետք է ուշադրություն դարձնեն սննդի անվտանգության եւ սննդի անվտանգության խնդիրներին: